Európai Innovációs és Technológiai Intézet (EIT) - MATE pályázatok
Európai Innovációs és Technológiai Intézet (EIT)
Menu Display
Európai Innovációs és Technológiai Intézet (EIT)
Last modified: 12. July 2022
Az EIT az EU oktatási (felsőoktatási), kutatási és innovációs intézménye, amely egy-egy szakterületen az oktatást, az ipari, üzleti tevékenységet és a kutatást hangolja össze az európai tudásalapú gazdaság előmozdítását, a versenyképesség növelését célozva. A három ágazat integrációjára törekvő szervezetével az EIT kiválósági központként működik. A 2008/634/EK határozattal összhangban az EIT székhelye Budapesten található
Tudományos és Innovációs Társulások (Knowledge and Innovation Communities – KIC):
Az Európai Innovációs és Technológiai Intézet (EIT) elsődlegesen a kontinenst behálózó tudás- és innovációs társulások kialakításával fejti ki tevékenységét. Az együttműködés alapját a felsőoktatási intézményeket, kutatási szervezeteket és vállalkozásokat tömörítő Tudományos és Innovációs Társulások (KIC-ek), valamint a velük együttműködő partnerek alkotják. Az EIT e hosszú távú K+F-összefogás kiadásainak 25%-át fedezi. A fennmaradó részt a társulások teremtik elő.
A KIC társulások az EIT pályázatainak megfelelően jöttek létre az alábbi területeken:
- EIT Climate-KIC
- EIT Digital
- EIT Food
- EIT Health
- EIT InnoEnergy
- EIT Raw Materials
A KIC-ek tagjainak a társulásban elfoglalt helyzete és szerepe különböző. Vannak az EIT KIC pályázatban nevesített, a KIC tevékenységét meghatározó intézmények (továbbiakban: alapító tagok) (pl. core/affiliate/formal partner, co-location center, associate partner/cluster) és a KIC hálózatának alsóbb szintjein elhelyezkedő partnerek (továbbiakban: hálózati tagok) (pl. associated partner, network partner).
A KIC-ek KFI tevékenysége nem korlátozódik kizárólag az alapító és hálózati tagokra, a társulások a későbbiekben további intézményekkel is együttműködhetnek (továbbiakban: együttműködő partnerek).
A tudásháromszögre alapuló, tematikus KIC konzorciumok, különböző metodika alapján működnek, azonban az alábbi tevékenységek valamennyi KIC esetében alapvetőek:
- Innovatív vállalkozások támogatása
- Startup vállalatok és technológiáik felkarolása és üzleti coaching támogatás.
Kutatás-fejlesztésti és innovációs projektek
- A KIC a vállalati technológiák továbbfejlesztését és piaci bevezetését támogatja.
- A KIC nem csupán pénzzel, hanem szakmai környezettel, partnerekkel is segíti a termékek szolgáltatások piacra vitelét.
- A megvalósításban legalább 2 további partner részvétele szükséges, melyek legalább egyike a piacra vitelért felelős szereplő.
Képzések:
- MSc és Phd képzések,
- Posztgraduális továbbképzések, üzleti ismeretek.
- Alumni és karrier menedzsment
- Nyári egyetemek, workshopok szakmai tematikájába
- Kutatócsere, kutatói mobilitás
- Az EURAXESS hálózat szolgáltatásainak kihasználása kutatók fogadásához, küldéséhez
EIT Regionális Innovációs Program
Az EIT Regionális Innovációs Programja (Regional Innovation Scheme – RIS) az EU kevésbé fejlett régióinak bevonását célozza a KIC-ek tevékenységeibe az ottani innovációs kapacitások erősítése érdekében.
Forrás: NKFIH.hu