OTKA K129311 - MATE pályázatok
OTKA K129311
OTKA K129311
Levéltetvek elleni biológiai védekezés almaültetvényekben – új megközelítések
A projekt azonosító száma:
K129311
Kedvezményezett neve:
Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem - Dr. Markó Viktor
A projekt címe:
Levéltetvek elleni biológiai védekezés almaültetvényekben – új megközelítések
A szerződött támogatási összeg:
39 800 000 Ft
A támogatás mértéke:
100%
A projekt kezdete:
2018. 12. 01.
A projekt befejezési dátuma:
2022. 07. 07.
A projekt tartalmának bemutatása:
Az alma a legnagyobb mennyiségben termesztett mérsékelt égövi gyümölcsfaj, és globálisan is az egyik legnagyobb mennyiségben termelt gyümölcs. Az almaültetvényekben a kártevők jelentős termésveszteséget okozhatnak melynek mértéke egyes években, megfelelő védekezés nélkül elértheti a 80–90%-ot is. Annak érdekében, hogy ezt a gazdasági kárt megelőzzék, rendszeres növényvédő szeres kezeléseket alkalmaznak. Az almaültetvények és általánosságban a gyümölcsültetvények is a többi mezőgazdasági kultúránál jelentősen nagyobb peszticidterhelésnek vannak kitéve.
A levéltetvek (Hemiptera: Aphididae) a mérsékelt égövi almaültetvények legfontosabb kártevői közé tartoznak. Minthogy populációikat jelentős részben széles hatásspektrumú inszekticidekkel szabályozzák, melyek számos nem kártevő fajra is toxikusak, egyes hatóanyagokkal szemben rezisztencia alakult ki, a levéltetvek a kezelések után viszonylag gyorsan megjelenhetnek az ültetvényekben, és minthogy számos az ökológiai termesztésben alkalmazható eljárás hatékonysága kicsi, új környezetbarát növényvédelmi eljárások kifejlesztése vált szükségessé a levéltetvek okozta kártétel megelőzésére.
Annak érdekében, hogy ezt a célt elérjük, kutatóprogramunk a következő, a levéltetvek elleni biológiai védekezés szempontjából fontos témaköröket vizsgálja: (1.) az almaültetvényekben előforduló levéltetvek fajösszetétele és mennyiségi viszonyai, (2.) a levéltetű-telepek térbeli elhelyezkedése, ennek időbeli változása és szerepe a telepek mortalitásában, (3.) a rovarok kutikuláris szénhidrogénjeinek szerepe a hangya-levéltetű mutualista kapcsolatok zavarásában és (4.) a levéltetvek elleni megőrző biológiai védekezés új lehetőségei.