OTKA-K134914 - MATE pályázatok
OTKA-K134914
OTKA K134914
Az RNS interferencia biológiája modell és termesztett növényekben: kis szabályozó RNS-ek biogenezisének és aktivitásának molekuláris kapcsolata.
A projekt azonosító száma:
K134914
Kedvezményezett neve:
Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem - Dr. Havelda Zoltán
A projekt címe:
Az RNS interferencia biológiája modell és termesztett növényekben: kis szabályozó RNS-ek biogenezisének és aktivitásának molekuláris kapcsolata.
A szerződött támogatási összeg:
479 520 000 Ft
A támogatás mértéke:
100%
A projekt kezdete:
2020. 12. 01.
A projekt befejezési dátuma:
2024. 11. 30.
A projekt tartalmának bemutatása:
Az RNS interferencia (RNSi) kis méretű (21-24 nukleotid hosszúságú) RNS molekulák szabályozó hatásán alapul. A kis RNS-ek keletkezhetnek tömegesen hosszú kettős szálú RNS molekulákról, kis interferáló (si)RNS-ek, vagy pontosan meghatározott egyedi szekvencia tartalommal evolúciósan kialakult hajtűszerű RNS szerkezetekről (prekurzor), mikró (miRNS-ek). Az RNSi fontosságát mutatja, hogy alapvető szerepet játszik a fejlődésbiológiai programok lefutásában, így gazdaságilag fontos tulajdonságok kialakulásában, biotikus és abiotikus, beleértve a hőmérsékleti, stresszekre adott védekezési válaszokban és az RNS függő DNS metiláción keresztül a megfelelő genom állapot fenntartásában és védelmében. Eddigi kísérleteink megmutatták, hogy a miRNS-ek keletkezése nem feltétlenül jár együtt az RNSi végrehajtó komplexébe történő beépüléssel. Ez a jelenség legújabb eredményeink szerint miRNS prekurzor szerkezete alapján lehet szabályozott. A pályázat végrehajtása során szeretnénk a fontos RNSi fehérje komponensek és a különböző miRNS prekurzorok másodlagos szerkezeti elemeinek pontos szerepét feltárni a keletkező kis RNS-ek végrehajtó komplexbe történő beépülésében. A modell növényeken szerzett kísérleti eredményeinket gazdaságilag fontos növényeken (parika, árpa) tervezzük tovább tesztelni. Gyakorlati szempontból az eredmények segíthetik a biológia és mezőgazdasági kutatások egyik fontos eszközének, a mesterséges miRNS-eknek, hatékonyabb alkalmazását, illetve hosszabb távon eredményezheti olyan kis RNS-ek azonosítását amelyek alkalmasak lehetnek gazdaságilag fontos tulajdonságok befolyásolására.