2018-1.3.1-VKE-2018-00012

2018-1.3.1-VKE-2018-00012

Zárt akvakultúra rendszerek input és output paramétereinek környezeti és gazdasági szempontú fejlesztése

A projekt azonosító száma:

2018-1.3.1.-VKE-2018-00012

Kedvezményezett neve
(Konzorcium vezető) :

GS-PIPE Kft.

Konzorciumi tagok:

Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, ENTRA-SYS Kft., Debreceni Egyetem

A projekt címe:

Zárt akvakultúra rendszerek input és output paramétereinek környezeti és gazdasági szempontú fejlesztése

Fejlesztés tárgya, célja:

A projekt eredményeként egy alacsony beruházási költséggel megvalósítható, egyszerűen kezelhető és szaktudást nem igénylő technológiai modell kerül kialakításra, amely környezeti és input tényezőktől függetlenül méretezhető, és ami képes hozzájárulni a már meglévő, illetve a jövőben potenciálisan megvalósuló intenzív haltermelő telepek gazdasági és környezeti fenntarthatóságának javításához.

A szerződött támogatási összeg:

887 397 602 Ft

A támogatás mértéke:

74,54%

MATE támogatási összeg:

326 492 442 Ft

MATE támogatás mértéke:

100%

A projekt kezdete:

2019. 01. 01.

A projekt befejezési dátuma:

2022. 03. 31.

A projekt tartalmának bemutatása:

A világ haltermelése változásokon megy keresztül és az egyre emelkedő fogyasztói igényeket a természetes vízi halászattal már egyre nehezebb teljesen ellátni. A megfelelő minőséget biztosító folyamatos ellátást a jövőben az akvakultúra növekvő szerepvállalása lesz képes biztosítani. Világviszonylatban napjainkra az elfogyasztott hal közel fele már a halgazdaságokból kerül a fogyasztók asztalára. Hazánkban ez többszörösen igaz és a halastavi haltermelés, a precíziós halgazdaságok adják az étkezési hal közel 80%-át. Annak érdekében, hogy a növekvő keresletet egészséges, ellenőrzött környezetből származó, magyar hallal tudjuk kielégíteni, szükség van a hazai termelés bővítésére, ami két módon lehetséges, egyrészt a jelenlegi extenzív tógazdaságok területét kell növelni (ami költség-, és munkaerő-igényes), másrészt a termelést kell intenzifikálni. Utóbbi ugyan megoldást jelenthet a termelés növelésére, viszont az extenzív gazdálkodással szemben komoly ökológia kockázatokat hordoz. A felmerülő problémák közül a használt víz kibocsátása jelenti a legnagyobb terhelést a környezetre. Jelen kutatási projektben erre a problémára kívánunk megoldást találni. 
A feladat végrehajtására két, gyakorlati fejlesztői tudással rendelkező profitorientált vállalkozásból és két egyetemből álló konzorcium jött létre, így rendelkezésre áll az a tudásbázis, mely a megalapozza az elvégzendő feladatot. 

 

Záró projekt közlemény