MAHOP-2.1.1-2016-2017-00007 - MATE pályázatok
MAHOP-2.1.1-2016-2017-00007
MAHOP-2.1.1-2016-2017-00007
Fenntartható, innovatív haltermelési és környezetkezelési technológiák fejlesztése és gyakorlati bevezetésének támogatása
A projekt azonosító száma:
MAHOP-2.1.1-2016-2017-00007
Kedvezményezett neve:
Magyar Agrár, - és Élettudományi Egyetem- Akvakultúra és Környezetbiztonsági Intézet Halászati Kutató Központ (HAKI)
A projekt címe:
Fenntartható, innovatív haltermelési és környezetkezelési technológiák fejlesztése és gyakorlati bevezetésének támogatása
A szerződött támogatási összeg:
280 872 731 Ft
A támogatás mértéke:
100%
A projekt kezdete:
2018. 10. 05.
A projekt befejezési dátuma:
2021. 03. 31.
A projekt tartalmának bemutatása:
A hazai haltermelés fejlesztését célzó, komplex alkalmazott kutatási projektje, amely magában foglalja a haltermelő létesítmények környezetre gyakorolt negatív hatásának csökkentésére irányuló műszaki, tudományos vagy szervezeti ismeretek, a fenntartható erőforrás-hasznosításra irányuló innovatív technológiák és a halolaj- és hallisztfüggőséget csökkentő haltakarmányozási technológiák fejlesztését, valamint a jelentős piaci potenciállal rendelkező új akvakultúra fajok intenzív termelésbe vonásának támogatását.
A fenti célokat a haltermelés input igényeinek optimalizálásával, a haltermelő rendszerek által kibocsátott elfolyóvíz kezelésére és hasznosítására irányuló eljárások kidolgozásával és a süllő és sügérfélék nevelésére irányuló termeléstechnológiai fejlesztéssel sikerült elérni, nagy hangsúlyt fektetve a projekt eredményeinek a gyakorlati bevezetésére.
Elért eredmények:
1. A rotációs elven működő biológiai szűrő technológiai, üzemeltetési leírása.
2. A mozgóágyas biológiai szűrő technológiai, üzemeltetési leírása.
3. A vízkezelő rendszer működési elvének, tervezési irányszámainak, gazdasági mutatóinek technológiai leírásban történő leírása.
4. A süllő intenzív ivadéknevelését összefoglaló technológia leírás elkészítése.
5. Piacképes ponty- és harcsatáp előállítását lehetővé tevő receptúrák véglegesítése és a tápok gazdasági értékelése.
6. A haltermelő rendszerek anyagforgalmi modelljeinek felállítása és az eredmények alapján ajánlások megfogalmazása.
7. Szarvas-Békésszentandrási Holt-Körös felmérése
Projekt eredményeit bemutató workshop: az akvakultúra területén Magyarországon első ízben megrendezett online szakmai workshopnak összesen 81 résztvevője volt a halgazdálkodási szektor minden szegmenséből. A tanácskozáson olyan új kutatási eredmények kerültek bemutatásra, amelyek gyakorlati alkalmazása hozzájárulhat az akvakultúra fenntartható fejlesztéséhez, illetve az ágazat versenyképességének növeléséhez.